راهنمای خرید رولکس دیت‌جاست

فکر می‌کنم دو یا سه سال پیش بود که تصمیم گرفتم وارد شغل فروشندگی در زمینه ساعت‌های لوکسی چون رولکس، امگا و ساعت‌هایی در این رده بشوم و پس از کلی این در و آن در زدن در نهایت در یکی از گالری‌های ساعت فروشی خیابان میرداماد مشغول به کار شدم تمام انگیزه‌ام حس کردن ساعت‌های رولکس بود و قصد داشتم تمام مطالبی که در مورد رولکس تحقیق می‌کردم را از نزدیک مشاهده و لمس کنم و در نهایت به هدف خود رسیدم. در طی سال‌ها تحقیق و تجربه‌ام می‌توانم به جرات بگویم تنها ساعتی که پس از گذشت بیش از هفتاد سال هنوز در زیر پرچم رولکس می‌درخشد دیت‌جاست است ساعتی که عرضه شدنش مصادف بود با تمام شدن جنگ جهانی دوم و جشن سالگرد چهل سالگی رولکس.

دیت‌جاستی که هیچ زمان نه از مد افتاد و نه قدیمی شد و در عوض به عنوان الگویی برای سایر ساعت‌های کلاسیک یا به عبارت حرفه‌ای‌تر Dress Watches قرار گرفت و درخشش خودش را نسل به نسل در صنعت ساعت منتقل کرد. دیت‌جاست بود که به صنعت ساعت نشان داد یک تقویم چگونه و در کجای صفحه باید قرار گیرد، دیت‌جاست بود که به صنعت ساعت نشان داد چگونه می‌توان یک ساعت استاندارد با کیفیتی تولید کرد که در همه موقعیت‌ها برای مردم قابل استفاده باشد و دیت‌جاست بود که نشان داد چگونه می‌توان ساعت ماندگاری یا به عبارتی آیکانیکی ساخت که پس از گذشت بیش از هفتاد سال هنوز جذابیت خودش را برای مردم حفظ کند. در بین تمامی مدل‌های رولکس سری دیت‌جاست در بازار ایران از گذشته طرفداران زیادی داشته و هم اکنون نیز بازار خرید و فروش قابل توجهی در بازار ساعت لوکس ایران دارد و یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای ورود به مقوله‌ی سرمایه گذاری در دنیای ساعت است. خوشبختانه تیم واچوفایل مشاور و راهنمای شما در خرید ساعت دیت‌جاست و سایر مدل‌های رولکس خواهد بود. در این مقاله نگاهی به تاریخچه سری دیت‌جاست خواهیم داشت و همچنین نکاتی برای خرید آن به شما خواهیم گفت.

Rolex Datejust 4467, Courtesy of Heritage Auctions

مختصری از تاریخچه دیت‌جاست

دیت‌جاست سال ۱۹۴۵ مصادف با جشن چهل سالگی رولکس با قاب معروف ضد آب اویستر و یک موومنت (موتور) اتوماتیک رولکس و تقویمی در جایگاه ساعت ۳ معرفی شد. همه این فاکتورها کنار هم اولین ساعت تجاری اتوماتیک با وجود پنجره تقویم جهان را شکل دادند، ساعتی که نشان داد چگونه یک پنجره تقویم می‌تواند برای ساعت‌ها و مردم کاربردی باشد. اولین رفرنس دیت جاست ۴۴۶۷ بود و این ساعت علاوه بر ویژگی‌هایی که ذکر شد قابی از جنس طلا داشت و این قاب ۳۶ میلی‌متری متشکل از یک بزل شیاردار و پشت قاب منحنی شکل بود و مهم‌تر بندی با پنج اتصال داشت که جوبیلی (Jubilee) نام گرفت، پس چهل سالگی رولکس یعنی تولد دو مورد مهم در جهان ساعت یکی دیت‌جاست و دیگری جوبیلی! در طی سال‌های بعد رولکس تغییرات کوچکی را برای این مجموعه در نظر گرفت سال ۱۹۵۳ عدسی معروف روی شیشه (کریستال) در جایگاه تقویم که سایکِلاپس (Cyclops) نام داشت را اضافه کرد، سال ۱۹۵۷ مصادف بود با عرضه اولین دیت‌جاست زنانه که به لیدی-دیت‌جاست معروف شد و در همین سال مکانیزم تقویم خودکار را اضافه کرد اما این پایان تغییرات در سال ۱۹۵۷ نبود و بزل شیاردار این ساعت‌ها نیز برجسته‌تر شدند.

در اوایل دهه ۶۰ میلادی سایز متوسط یعنی ۳۱ میلی‌متری به مجموعه دیت‌جاست اضافه شد. تمامی دیت‌جاست‌ها در طول تاریخ دارای موومنت اتوماتیک بوده‌اند اما در جریان بحران کوارتز اواخر دهه هفتاد سری اویسترکوارتز دیت‌جاست معرفی شدند که طراحی یکپارچه‌تری داشتند و از استایل Dress Watch خودشان فاصله گرفتند و استایلشان به سمت ساعت کژوال تغییر یافت و علاوه بر تغییرات ظاهری به لحاظ فنی نیز تغییر قابل توجهی داشتند و آن اضافه شدن تکنولوژی کوارتز به این مجموعه بود. این تکنولوژی در کاتالوگ رولکس ماندگار نبود و پس از حدود ۲۵۰۰۰ نمونه‌ای که از آن‌ها تولید شد در اوایل قرن بیست و یکم از کالکشن رولکس خارج شدند. از نکات قابل توجه تاریخ دیت‌جاست در قرن بیست و یکم اضافه شدن سایز جدید ۴۱ میلی‌متری در سال ۲۰۰۸ بود ساعتی که Datejust II نام گرفت و پس از گذشت ۸ سال جای خودش را به Datejust 41 داد در واقع تفاوتی در اندازه قاب صورت نگرفت اما ساعت کمی ظریف‌تر شد و در ضمن آپشن بند جوبیلی به سایز ۴۱ میلی‌متری نیز اضافه گردید. سال ۲۰۱۵ سایز لیدی-دیت‌جاست از ۲۶ میلی‌متر به ۲۸ میلی‌متر تغییریافت.

Rolex Turn-O-Graph Ref.116264, Courtesy of Belmont Watches

پس Turn-O-Graph چی؟

سری دیت‌جاست در طول تاریخ خودش شاهد یک ساعتی بود که آن را با سایر ساعت‌های دیت‌جاست متمایز می‌کرد ساعت Turn-O-Graph با یک بزلی که قابلیت چرخش داشت و وظیفه‌اش اندازه گیری مدت زمان سپری شده در یک بازه زمانی خاص بود. ساعت Turn-O-Graph سال ۱۹۵۳ عرضه شد و درست یک سال پس از معرفی وارد خانواده دیت‌جاست‌ها شد و در نهایت این ساعت‌ها در سال ۲۰۱۱ از کاتالوگ رولکس حذف شدند. این ساعت‌ها به عنوان جایزه برای خلبانان نیروی هوایی آمریکا نیز در نظر گرفته شده بودند و به همین دلیل لقب Thunderbird را گرفتند.

Courtesy of Rolex

دیت‌جاست دارای چه ویژگی‌های کلیدی است؟

در حالی که این روزها بیشتر مدل‌های اسپرت رولکس نظیر Submariner، GMT-Master، Explorer و Yacht-Master در مدار توجه قرار دارند هدف مشتریان ساعت دیت‌جاست از بقیه مدل‌های رولکس جداست اگر به ساعت لوکسی نیاز دارید که تقریبا در موقعیت‌های زیادی بتوانید استفاده کنید و یا نسل به نسل آن را منتقل کنید دیت‌جاست ساعت مورد نظر شماست، سالیانه افراد زیادی را می‌بینم که قصد فروش دیت‌جاست‌هایی که از طرف اعضای خانواده به عنوان یادگاری به آن‌ها از نسل‌های گذشته منتقل شده را دارند و این نشان از قابل اعتماد بودن سری دیت‌جاست و حفظ ارزش‌هایش دارد. خلاصه بگویم اگر توانایی خرید رولکس را دارید باید از دیت‌جاست شروع کنید و این ساعت دروازه ورودی به دنیای رولکس است. سری دیت‌جاست با وجود سایزهای متفاوت، متریال‌های متفاوت، بندهای متفاوت و همچنین صفحات متفاوت می‌تواند تکمیل کننده استایل شما باشد در ادامه به ویژگی‌های کلیدی این سری اشاره می‌کنم.

سایز قاب و متریال دیت‌جاست‌ها

در کالکشن فعلی دیت‌جاست شاهد لیدی-دیت‌جاست ۲۸ میلی‌متری، سایز مدیوم ۳۱ میلی‌متری، سایز ۳۶ میلی‌متری و ۴۱ میلی‌متری هستیم، در گذشته ورژن لیدی-دیت‌جاست ۲۶ میلی‌متری بود. همچنین دو نوع ورژن ۴۱ میلی‌متری داریم یکی دیت‌جاست ۲ که طراحی قاب چانکی‌تری داشت و سال ۲۰۱۶ مدل دیت‌جاست ۴۱ جایگزین آن شد و به مراتب با حفظ کردن قاب بزرگ رولکس طراحی ظریف‌تری را برای اجزای قاب و بند آن در نظر گرفت. با اینکه دیت‌جاست ابتدا با قاب تمام طلا عرضه شد اما در نهایت رولکس آن را با متریال‌های متفاوتی عرضه کرد، در کالکشن ۲۰۲۲ دیت‌جاست، فقط سایز ۳۱ میلی‌متری و ۲۸ میلی‌متری آن تماما از طلا ساخته شده‌اند و بقیه سایز‌ها فقط از استیل،‌ ترکیب استیل و طلای زرد (Yellow Rolesor)، ترکیب استیل و رزگلد (Everrose Rolesor) و ترکیب استیل و طلای سفید (White Rolesor) تولید می‌شوند البته رولکس متریال‌های ترکیبی برای سایزهای ۲۸ و ۳۱ میلی‌متری نیز در نظر گرفته است.

President Bracelet, Courtesy of Rolex

دیت‌جاست‌ها با چه بندهایی عرضه می‌شوند؟

همانطور که ذکر شد دیت‌جاست با بندی که ۵ اتصال دارد تحت عنوان جوبیلی عرضه شد و از آن زمان تا به امروز این بند پای ثابت تمامی دیت‌جاست‌ها بوده و در طول زندگی دیت‌جاست تغییرات بسیار زیادی برای این بندها اعمال شده است تغییراتی در قفل، متریال داخلی لینک‌‎ها و … . اما دیت‌جاست‌ها با بندهایی چون اویستر با سه اتصال، بند پرزیدنت و چرم نیز عرضه شده‌اند.

Courtesy of Rolex

داستان بزل‌ها!

رولکس دیت‌جاست‌ها را در طول تاریخ با بزل‌هایی چون شیاردار (Fluted)، صاف (Smooth)، الماس، Engine Turned و بزل قابل چرخش برای Turn-O-Graph عرضه کرده. اما هنگام مشاوره دادن و فروختن رولکس معمولا مشتریان از من این سوال را می‌پرسند که آیا دیت جاست را با بزل شیاردار بخریم یا صاف؟ اگر به دید مارکت و تقاضای بازار نگاه کنیم با بزل شیاردار معروف! چرا که خرید و فروش این ساعت‌ها در بازار راحت‌تر بوده و هنگام فروش این ساعت‌ها دردسری نخواهید داشت. اما در مورد این بزل‌ها مخصوصا برای ساعت‌های دست دوم نکته‌ مهمی وجود دارد مراقب تیزی و انعکاس نور این بزل‌ها باشید اگر ساعتی که پالیش شده باشد آن درخشندگی و تیزی کمتر خواهد بود و روی قیمت ساعت ارزش قابل توجهی خواهد گذاشت. اگر ساعتی می‌خرید که بزلش دارای الماس با شکل‌ها و برش‌هاش مختلفی‌ست به کاشت و اوریجینال بودن کاشت آن الماس دقت کنید تفاوت بسیار زیادی در کیفیت کاشت و الماسی که توسط رولکس انجام شده با سایر کاشت‌هایی که اصطلاحا به آن After Market می‌گویند خواهید یافت.

در بحث پایانی این راهنمای دیت‌جاست می‌رسیم به یک سوال مهم: “برای ورود به دنیای دیت‌جاست‌ها از کجا شروع کنیم؟” همه چیز بستگی به بودجه و سلیقه شما دارد اما اگر توانایی خرید مدل‌های جدید را ندارید سری رفرنس‌های پنج رقمی و شش رقمی دیت‌جاست که با اعداد ۱۶ شروع می‌‌شوند و تقریبا بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ میلادی عرضه شده‌اند می‌تواند مناسب شما باشد در این ساعت‌ها کاندیشن ساعت مشخص کننده قیمت نهایی آن خواهد بود و در هنگام خرید به میزان صادق بودن ساعت دقت کنید و از جای معتبر خرید کنید همچنین می‌توانید از مشاوره‌های تیم واچوفایل برای خرید ساعتتان استفاده کنید.

در آینده وارد بحث حرفه‌ای تر سری دیت‌جاست و پرداختن به موضوعاتی چون رفرنس‌ها، رفرنس بندها، شماره سریال‌ها و موومنت این سری خواهم شد.