مون‌سواچ بخریم یا نخریم؟!

شاید با شنیدن سوال “پرحاشیه‌ترین ساعت سال ۲۰۲۲ کدام بود؟” در ذهنتان ساعت پتک فیلیپ ناتیلوس ۵۷۱۱ تیفانی یا باریکترین ساعت جهان با ضخامت ۱/۷۵ که همین چند روز پیش توسط ریچارد میل ساخته شد با مبالغ چندین میلیون دلاری نقش ببندند اما سواچ خلاف این دیدگاه را اثبات کرد. مدیران سواچ گروپ با همکاری دو برند زیر مجموعه خود یعنی امگا و سواچ با ساخت ساعتی با عنوان مون سواچ (MoonSwatch) که فقط و فقط ۲۶۰ دلار یعنی چیزی حدود ۸ میلیون تومان قیمت دارد طی چندین روز به بازار جهانی ساعت شوک بزرگی وارد کردند. ساعت‌های مون سواچ در روز ۲۶ مارچ در بوتیک‌های محدودی به صورت حضوری عرضه شدند و شاهد صف‌ها و درگیری‌هایی بودیم که به عنوان یک گیمر نمونه آن را فقط در زمان عرضه پلی‌استیشن ۲ دیده‌ام!

Image: Courtesty of Swatch

جریان از کی شروع شد؟

اجازه دهید داستان این همکاری را بطور کامل شرح دهم، روز ۲۰ مارچ بود که در اینستاگرام توسط امگا و سواچ خبری منتشر شد “روز ۲۵ مارچ زمان عوض کردن سواچ شماست” و “زمان عوض کردن امگای شماست” شنیدن این جملات روح هر علاقه‌مند به ساعت را قلقلک می‌دهد. در نهایت ۲۵ مارچ فرا رسید و تمامی طرفداران و رسانه‌هایی که به ظاهر بی‌اطلاع بودند از نتیجه کار تعجب کردند یازده ساعت پلاستیکی مشابه اسپیدمستر معروف امگا با الهام از منظومه شمسی متشکل از خورشید و سیاراتی چون عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون، پلوتو و قمر ماه طراحی شده بودند آن هم با قیمت ۲۶۰ دلار! تقریبا تمامی افراد حتی آن‌هایی که به اسپیدمستر علاقه‌ای نداشتند برای مون سواچ هیجان زده شدند و هر طور شده می‌خواستند آن را تهیه کنند شاید بپرسید چرا؟ چون امگا اسپیدمستر یکی از قطعات ماندگار جهان ساعت است و اولین ساعتی بود که موفق شد همراه نیل آرمسترانگ و باز آلدرین به کره ماه سفر کند و در جریان حادثه آپولو ۱۳ یکی از ابزارهای نجات دهنده فضانوردان ناسا باشد همین دو اتفاق مهم تاریخ و نقش امگا اسپیدی اهمیت و جایگاه آن را برایتان روشن می‌کنند. حالا تصور کنید این ساعت مهم با طراحی که تقریبا مشابه نمونه مون‌واچ عرضه شده و نام اسپیدمستر و امگا روی صفحه آن چاپ شده ۲۶۰ دلار قیمت دارد، اگر در ایران نیز عرضه می‌شد برای آن صف نمی‌کشیدیم؟

 

در پاراگراف قبل نوشتم ساعت پلاستیکی اما این اشتباهی‌ست که در بین طرفدران ساعت باب شده قاب ساعت مون‌سواچ از متریال Bioceramic  ساخته شده که ۲/۳ آن سرامیک و ۱/۳ آن پلاستیک است پس عملا مون‌سواچ پلاستیکی نیست اما حس ساعت سرامیکی را نیز القا نمی‌کند در ضمن با قیمت ۲۶۰ دلار انتظار ساعت مکانیکی کرونوگراف را نیز نداشته باشید چراکه سواچ برای آن یک موومنت کوارتز در نظر گرفته و جالب اینکه با توجه به طراحی قابی که دارد بعید می‌دانم قابل تعمیر باشد. اگر به وب‌سایت سواچ مراجعه کنید با ۲۰۰ دلار می‌توانید ساعتی خریداری کنید که هم مکانیکی باشد و هم متریال بهتری را دارا باشد. پس این همه هیاهو برای چیست؟ آن هم برای یک ساعت ۲۶۰ دلاری که به دلیل عرضه محدود و تقاضای زیاد قیمتش در بازار سیاه به چندین هزار دلار می‌رسد!

ظاهرا فقط ایرانی‌ها عاشق صف کشیدن نیستند!، عکس: Dickson Lee

شاید بپرسید چرا مدیران سواچ گروپ به وعده‌های خود چون “فروش آنلاین” و “افزایش موجودی” فروشگاه‌ها عمل نکردند؟ چرا حتی تعداد فروشگاه‌های سواچ که مون‌سواچ را نیز می‌فروختند کاهش دادند؟ بیاید به این موضوع خیلی دقیق‌تر نگاه کنیم و به جای اینکه احساساتی شویم و مدیران این برندها را سرزنش کنیم دیدمان را نسبت به اتفاقاتی که در دنیا می‌افتد تغییر دهیم و همه جریانات را آن طور که دوس داریم نبینیم. مدیران این برندها از دیدگاه من به دو دلیل این همکاری را شروع کردند یکی پول و دیگری توجه. به زمان عرضه مون سواچ دقت کنید ۴ روز جلوتر از بزرگترین رویداد و نمایشگاه دنیای ساعت Watches & Wonders آن هم در موقعیتی که برندهای زیر مجموعه گروه سواچ در این رویداد حضور نداشتند و با این تبی که در بازار ساعت راه انداختند به جهان نشان دادند رویداد و نمایشگاه واقعی دنیای هورالوجی در جلوی فروشگاه‌های سواچ در حال برگزاری است نه در سالن‌های شیک ژنو! مون سواچ حتی باعث شد توجهات به سمت امگا اسپیدمستر جلب شود و شاید به بیشتر شناخته شدن این مدل برای افرادی که درک کمی از ساعت دارند کمک کرده باشد و از طرف دیگر به قطع یقین تاثیر مثبتی در مارکتینگ سواچ و امگا داشته چرا که نیک هایک مدیر فعلی گروه سواچ اعلام کرده عرضه مون‌سواچ ۵۰ درصد در رشد فروش امگا اسپیدمستر تاثیرگذار بوده و بازاریابی صحیح یعنی همین! اگر به آماری که توسط فدراسیون صنعت ساعت سوئیس که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد نگاهی داشته باشیم متوجه کاهش فروش برند امگا و سقوط آن از رتبه دوم به رتبه سوم به لحاظ سهم بازار می‌شویم در حالی کارتیه جایگاه امگا را به دست آورد که شاهد حدود ۴۰ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ بود و این کاهش سهم بازار شاید مدیران گروه سواچ را مجبور به این همکاری پر حاشیه کرد تا امگا بتواند همچنان نزدیک‌ترین رقیب رولکس باشد.

با تاثیری که این ساعت‌ها در صنعت ساعت داشتند نامشان در تاریخ هورالوجی ماندگار خواهد شد.

در نهایت مون سواچ بخریم یا نخریم؟

خریداران مون سواچ به دو دسته تقسیم می‌شوند، افرادی که طرفدار اسپیدمستر هستند و می‌خواهند هرطور شده مون‌سواچ را داشته باشند و افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند. قطعا تفاوت دو قیمت نمایندگی ۲۶۰ دلاری و بازارسیاه بالای ۱۰۰۰دلار و حتی فراتر از آن و بازار داغی که برای سرمایه ‌گذاری در دنیای ساعت‌های لوکس ایجاد شده افراد را برای سرمایه گذاری در مون‌سواچ ترغیب می‌کنند اما شرط سرمایه گذاری در دنیای ساعت آینده نگری و هوشمندانه عمل کردن است نه احساسی بودن؛ قاعدتا شما با یک ساعت ۲۶۰ دلاری نمی‌توانید پولدار شوید آن هم با توجه به شرایط کیفیت ساخت و موومنت کوارتزی که در دو پاراگراف قبل توضیح دادم پس اگر هدفتان سرمایه‌گذاری‌ست زمان و پول خود را هدر ندهید شما با مون سواچ دلال دنیای ساعت نخواهید شد. این موضوع را در نظر بگیرید که این همکاری صرفا برای بازاریابی این دو برند بوده نه بیشتر و هر لحظه امکان دارد با توجه به فرایند ساخت ساده‌ای که دارد عرضه آن بیشتر شده و پاسخگوی تقاضای بازار باشد. اما اگر به عنوان شخصی که به ساعت اسپیدمستر علاقه دارد و در حال حاضر توانایی خرید مون‌واچ را ندارید مون‌سواچ می‌تواند نیاز شما از داشتن اسپیدمستر را ارضا کند آن هم با قیمتی منطقی نه چندین هزار دلار! 

شاید این همکاری از دیدگاه طرفداران و دارندگان امگا اسپیدمستر مون‌واچ به جایگاه این ساعت تاریخی ضربه زده باشد اما همه می‌دانیم مون‌سواچ در طی یک سال آینده از ذهن طرفداران امگا فراموش خواهد شد و مجدد به اینکه ساعت محبوبشان اولین ماشین زمانی بوده که قدم بر کره ماه گذاشته افتخار خواهند کرد.